Odpovědi na časté dotazy

V rámci VeganFestu 2017 jste se mohli v dotazníku pro návštěvníky zeptat na vše, co vás zajímá. Přinášíme vám odpovědi na nejčastější dotazy. Brzy je doplníme o obecné informace, abyste tu měli vše pěkně pohromadě.

 • Proč nezvolíme větší prostory?

Volba místa je především ovlivněna finančními možnostmi KPZ a různou návštěvností přednášek. V prvním případě si je potřeba uvědomit, že VeganFest je naprosto neziskový, a tak si nemůžeme dovolit platit za pronájem příliš mnoho. V případě druhém jsou sice některé přednášky přelidněné pomalu až na chodbu, na druhou stranu jsou ale přednášky, kde je obsazena sotva půlka sálu. Dále by bylo ještě potřeba zdůraznit, že Cafe Práh je na strategicky dobrém místě a prozatím by byla škoda se takového místa vzdávat. Přidanou hodnotu má kavárna také v tom, že je tréninkovým pracovním místem pro lidi s duševním onemocněním, kteří se zde připravují na návrat do běžného zaměstnáni a kavárnu tedy rádi podporujeme.

 • Proč na místě není více stánků s jídlem?

Respektujeme akce, které jsou primárně postavené na veganském jídle, ale VeganFest byl, je a vždy bude především o přednáškách a jejich informační hodnotě. Samozřejmě si uvědomujeme, že abychom festival udělali příjemnějším a nalákali co nejvíce návštěvníků, potřebujeme i stánky s jídlem. Proto na každý den volíme přiměřený počet stánků.

 

 • Zařaďte do programu více přednášek zaměřených na etiku veganství!

Etické přednášky jsou podle nás nejdůležitějším a klíčovým bodem každého ročníku,  proto klademe důraz na to, aby byly dostatečně zastoupeny. Snažíme se však festival vyvážit tak,  aby v programu bylo od všeho něco.  Navíc jsou bohužel tyto přednášky navštěvovány méně,  než témata jako jídlo a sport,  takže je musíme vzájemně prostřídat,  abychom návštěvníky upoutali.

 

 • Zařaďte do programu více přednášek zaměřených na veganství a sport/výživu!

Přednášky na toto téma zařazujeme do programu pravidelně každý rok, protože jsme si vědomi toho, že jsou to témata pro spoustu lidí zajímavá. Smyslem VeganFestu je však primárně změnit vnímání a přístup společnosti ke zvířatům, proto je pro nás důležité nechat dost prostoru i na přednášky o zvířatech a etice.

 

 • Proč nepřejmenujete VeganFest na něco méně kontroverzního? Přitáhlo by to více lidí.

To je dobrá poznámka, na druhou stranu by se o veganství mělo mluvit a slovo “vegan” by mělo být v popředí. Je to stejné, jako když od malička slýcháváte a vídáváte názvy různých komerčních značek a produktů. Taky k nim podvědomě získáte důvěru, znáte je a uvědomujete si jejich existenci. Na druhou stranu plánujeme příští rok udělat samostatně propagované facebookové události na konkrétní přednášky, které by nutně nemusely na první pohled vypadat jako “veganská akce”.

 

 • Nechtěli byste prodejce přesunout ven a udělat něco jako trh?

Nápad je to lákavý, nicméně prostory před Café Práh spadají pod Vaňkovku, což by nám razantně zvýšilo náklady i administrativu, a navíc se v měsících, kdy VeganFest pořádáme, nelze spolehnout na hezké počasí.

 

 • Nemůžete něco udělat s vydýchaným vzduchem v hlavním sále?

Taky jsme tento problém vnímali, bohužel se jedná o problém vzduchotechniky a odvětrávaní prostorů Café Práh, což nejsme my jako nájemci schopni vyřešit. V Café Práh ale každý rok probíhají průběžné úpravy a modernizace prostor, tak doufáme, že tuto nepříjemnost se jim podaří do příštího ročníku odstranit nebo alespoň zmírnit.

 

 • Neuvažujete o zařazení stánku s pitím?

Vzhledem k tomu, že se VeganFest koná v prostorech kavárny, není možné mít zde žádné vlastní stánky s pitím. O zabezpečení nápojů se stará Café Práh a my jsme jim velmi vděčni za zavedení speciálních veganských nápojů (které zde podávají jenom kvůli VeganFestu) a za to, že nám dovolí mít zde alespoň vlastní stánky s jídlem, což není v těchto prostorách standardem.

 • Proč není v programu nějaká ostřejší debata s masožravcem nebo zástupcem masného/mléčného průmyslu?

O tento krok jsme se snažili (jak v případě jednotlivců, tak firem zabývající se živočišnou produkcí), ale bohužel neúspěšně. Málokterý karnista bude rád vystupovat na festivalu, který jde proti všem jeho hodnotám, a firmám z toho nekouká žádný zisk. Přesto to zkusíme i příští rok.

 

 • Nechcete přednášky vysílat živě online?

Tuto možnost jsme zvažovali, byli bychom ale neradi, kdyby se celý festival přesunul do online prostoru; pořádat festival, kterého se nikdo fyzicky neúčastní, by nebylo příjemné pro pořadatele, ani pro účinkující. Lidem, kteří se nemohou fyzicky zúčastnit, jsou přednášky dostupné ve formě videí na našem YouTube kanálu po skončení festivalu.

 

 • Ve všední dny by v rámci programu VeganFestu mohly být stánky s jídlem.

Akce ve všední dny bohužel nemají takovou návštěvnost, aby na nich byl stánek s jídlem. Nehledě na to, že většina akcí v týdnu jsou workshopy s jídlem, které nabízí ochutnávky, nikdo by tedy neměl odcházet s prázdným žaludkem.

 

 • Co takhle promítání nějakých filmů ve všední dny?

To jsme zkoušeli na některých minulých ročnících a tento krok se nám neosvědčil. V době snadné dostupnosti filmů a dokumentů na internetu lidé na promítání opravdu nechodí.

 

 • Myslím, že byste měli zlepšit propagaci, aby se o akci dozvědělo více lidí.

Je si potřeba uvědomit, že jako nezisková organizace jsme omezeni rozpočtem, není tedy v našich silách nějak výrazně navyšovat prostředky na propagaci. Na druhou stranu jsme i díky dotazníkům zjistili, že mnohem větší dopad mají například facebookové události než letáky a plakáty. Takže se plánujeme více zaměřit na placené facebookové reklamy mířící na cílové skupiny. Peníze, které ušetříme na plakátech, tedy poputují do internetové propagace.

 

 • Nehodláte zařadit ochutnávky veganských jídel?

Ochutnávky veganských jídel probíhají formou workshopů během mimovíkendového programu. Tyto workshopy/ochutnávky zabezpečují spřátelené veganské uskupení, které jsou větší “odborníci” na dané téma. Co se týče ochutnávek během víkendů, my jako organizátoři nemáme kapacity připravovat i ochutnávky, proto je přes víkendy možné nalézt na VeganFestu pouze prodejní stánky s jídlem.

 

 • Proč jsou trička KPZ vyrobená v Bangladéši? Jedná se o etický textil?

Ano, trička KPZ a VeganFestu jsou tak etická, jak to jen v současné době umíme. Námi používána trička jsou značky Stanley&Stella, která je průkopníkem v eko-módě šetrné k prostředí a lidem. Celý proces její tvorby je maximálně ekologický a dlouhodobě udržitelný. Stanley&Stella vlastní ekologické certifikáty GOTS, OE 100, OE Blended, OEKO TEX a REACH. O potisk triček se pak starají lidé z veganské značky oblečení Collective Collapse Clothing a jsou při něm používané ekologické barvy. Pokud však máte pro nás tip na ekologičtější textil, napište nám! 🙂

 • Proč v rámci VeganFestu neuspořádate pořádný protest napříč celým městem?

V prvé řadě si je potřeba říct, že Kolektiv pro zvířata je organizace, která už léta pořádá v Brně demonstrace a happeningy. Za tu dobu jsme si všimli, že na každý druh akce chodí specifický typ lidí, který má svůj vlastní zájem. Někdo rád navštěvuje demonstrace, někdo je radši na VeganFestu nebo chodí pomáhat na promítání. Dále je potřeba si uvědomit, že o víkendu, kdy je největší návštěvnost VeganFestu, je město převážně prázdné, tudíž by demonstrace neměla příliš velký účinek. Pokud má někdo opravdový zájem o účast na demonstraci nebo happeningu, může se zúčastnit akcí, které pořádáme během celého roku – více informací vždy nalezne na našich webových stránkách nebo na Facebooku.