Brněnský VeganFest zveřejňuje seznam prvních hostů

Již osmý ročník brněnského festivalu VeganFest začíná za tři měsíce a bude trvat devět dní, je tedy načase shrnout první potvrzené přednášející, kteří na tomto edukačním festivalu vystoupí. Zatím je potvrzeno asi 60 % přednášek a o dalších se jedná. Celý festival je navíc zcela zdarma a může na něj opravdu každý, nejenom vegani či vegetariáni.
Je veganství vhodné pro děti?
-
MUDr. Jakub Hurych, Mgr. Dagmar Štruncová, Vladimír Futák
Zajímá vás, zda je vůbec možné, aby se děti stravovaly vegansky a nestrádaly? Tak na tuto otázku vám odpoví MUDr. Jakub Hurych, absolvent 2. LF UK, lékař na Ústavu lékařské mikrobiologie, který se věnuje výzkumu mikrobiomu u dětí s Crohnovou chorobou a Mgr. Dagmar Štruncová, farmaceutka a matka dvouletého vegana. Nicméně, aby tato přednáška byla doplněna také o praxi, tak na pódiu přivítáme otce dvou dlouholetých malých veganů a sportovního trenéra Vladimíra Futáka, kterého už jste na VeganFestu mohli vidět několikrát.
Vegan strava pro psy podle vědy
-
MVDr. Zuzana Čekovská
Jak je to ve skutečnosti s veganskou stravou pro psy? Mohou být tato zvířata vegané jako jejich majitelé, nebo je krmení psa rostlinnou stravou týrání? Na tyto otázky vám ve své přednášce vycházející z vědeckých studií odpoví veterinářka MVDr. Zuzana Čekovská.
Úvod do veganství
-
MUDr. Radana Dymáčková a další
I tento rok budeme mít přednášku pro úplné “zelenáče”. Tentokrát bude zajímavá v tom, že si ji vezmou na starost dva přednášející. Jeden z nich bude veganská doktorka MUDr. Radana Dymáčková, která bude mluvit o zdravotní stránce veganské stravy a druhý přednášející se na “to” podívá z etické stránky – toho si zatím necháme pro sebe 🙂
Problematika myslivectví pohledem právníka
-
JUDr. Jan Šťastný
JUDr. Jan Šťastný je na VeganFestu pravidelným hostem. Tentokrát si pro vás připraví přednášku o myslivectví. Nejste si jistí, zda to, co u vás myslivci dělají, je v pořádku? Bojíte se o svého psa či kočku, aby je myslivci nezastřelili? Na této přednášce dostanete mj. také rady, jak se i v takovýchto případech bránit.
20 let aktivismu
-
Pavel Houdek
Dalším potvrzeným hostem je stálice brněnského VeganFestu, kterou opět uvidíme moc rádi, protože si myslíme, že má stále co říct. A touto stálicí není nikdo jiný než Pavel Houdek. V přednášce nám Pavel řekne, které postupy se mu v rámci veganského aktivismu za 20 let osvědčily, které strategie považuje za dobré a které nikoliv. To by mohlo být hodnotné, co myslíte?
Problematika chovu miniprasátek
-
Bětka Humlíčková
Další z našich potvrzených hostů je Bětka Humlíčková, zakladatelka Útulku Tibet. V tomto rodinném útulku našly svůj trvalý či přechodný domov stovky zvířat, přitom jeden z jeho nejvýraznějších obyvatelů – růžové prasátko Sidík – inspiroval Bětčinu VeganFestovou přednášku o “chovu” miniprasátek.
V rámci této přednášky si porovnáme chov prasat a psů jako domácích mazlíčků a povíme si o tom, jaké překvapení může život s prasetem přinést a
na co by si měl dát pozor každý, kdo touží po životě s tímto ne úplně klasickým společníkem.
Cirkusy bez zvířat
-
Alena Buksová (Svoboda zvířat)
Zajímá Vás, jak probíhá kampaň Svobody Zvířat proti cirkusům s divokými zvířaty? Tak o tom a mnohém dalším si za námi přijde povídat koordinátorka kampaně Alena Buksová.
Testování návykových látek na zvířatech a straight edge
-
Vladimír Futák
Ve veganské komunitě není pojem straight edge (zkráceně sXe) ničím novým. Jedná se o životní styl a subkulturu odmítající jakékoliv drogy, ať už legální nebo ilegální. Kde se tento životní styl vzal, jak souvisí s veganstvím a jaký má dopad na práva zvířat, o tom nám poví náš kamarád Vladimír „Fuťa“ Futák, který je již mnoho let součástí této subkultury.
Beseda osobností veganského aktivismu
Po úspěchu moderované debaty z minulého ročníku jsme se i tentokrát rozhodli, že dáme prostor několika lidem, které se roky věnují šíření veganství různými způsoby. Aktuálně máme potvrzené tři z pěti nových jmen. Nebudou se opakovat lidé a ani organizace.
Aktivní přístup k ochraně přírody mladými lidmi
-
Jan Suchý a Jana Kuviková
Dalším hostem, kterého na VeganFestu rádi uvidíme, bude Jan Suchý s Janou Kuvikovou. Ti vás seznámí s jejich činností v rámci mládežnického projektu Uvědomění. Tématem přednášky bude především aktivní přístup k ochraně přírody mladých lidí. Honza s Janou začali svou “aktivistickou dráhu” ještě na základní škole ve spolku PRALES DĚTEM CZ, jehož projektu Green life a Blue life na Sumatře se i Honza sám zúčastnil. Se spolkem nadále aktivně spolupracují a tak se na přednášce dozvíte i novinky v ochraně zvířat a přírody na Sumatře.
Kuchařský workshop Die küche
První VeganFestový workshop se bude konat ve čtvrtek 7. 3. 2019 v prostorech Kabinetu Múz a nebude ho mít na svědomí nikdo jiný, než místní kuchařská skupina Die Küche. Co si pro Vás připraví si zatím necháme pro sebe, nicméně podnik Die Küche je v Brně známý svou precizností a kulinářskými schopnostmi více než dost. Pavla Drlíková, jedná z hlavních osob Die Küche, navíc vydala i skvělou veganskou kuchařku “Veganské neřesti”, ze které v Die Küche čerpají. Přijďte se podívat, jak se tyto báječné pokrmy připravují a nakouknout tak kuchařkám pod pokličku 🙂
Benefiční koncert – Cácory, Stillborn, ZMAR
Jako každý rok, i tentokrát bude VeganFest zahájen benefičním koncertem několika veganských interpretů. Je to jediná akce v rámci VeganFestu, která je placená a která nám pomáhá financovat festival, který je pro veřejnost zcela zadarmo. A kdo vlastně vystoupí? Můžeme se těšit na celé spektrum interpretů. Uvidíte dívčí folkové trio Cácory, pak se přesuneme k hardcoru, kde si poslechneme pražské ZMAR a nakonec k nám přijedou zahrát Stillborn až z Vídně! Vstupné se bude pohybovat kolem 100,-, tak neváhejte, přijeďte už v pátek, přespěte u kamarádů a v sobotu po obědě hurá na první přednášky! 🙂
Právě jsme vám představili asi 60 % programu. V dalším článku bude následovat představení zbývajících přednášek, workshopů a také se podíváme na stánky s veganským jídlem!
Sledujte pozorně náš web, Facebook nebo Instagram, popřípadně klikněte “Zúčastním se” na facebookové události.