Veganské internetové kuchařky

Tak začneme asi nejvábnějším kouskem českého veganského kulinaření a tím je Cruelty Free Hedgehogs, kde je možné najít něco přes 250 receptů celého spektra pokrmů (hlavní jídla, sladkosti, polévky,…). Hlavní předností je příjemné a přehledné prostředí stránek, slušný popis receptů a pěkné fotky. Je zde také množství kvalitních odkazů na zahraniční kuchařky.

Úplně z jiného koutku je internetová kuchařka “Veganská DIY kuchárka“. Jedná se o projekt na sociální síti facebook, který vznikl na jednom brněnském privátě. Historie je jednoduchá – jeden ze spolubydlících tohoto privátu se začal stravovat vegansky, načež mu jeho přítelkyně začala takto podstrojovat a tím pádem také “zveganovatěla”. Tato mistrná kuchařinka své recepty začala zveřejňovat společně s fotkami na svém FB profilu. Na to zareagoval jiný spolubydlící založením FB skupiny, kde by mohli přidávat recepty i ostatní. Nu a nyní má tato skupina přes tisíc členů a je zde okolo 300 receptů. Přednost DIY kuchárky je hlavně v komunikaci mezi členy, v poradenství a v postování různých témat, které se veganského stravování týkají.

Rozpis receptů dle druhů potravin, přehlednost a stručné popisy je přednost kuchařky BOO.

Kdo by se rád podíval i na pohyblivé obrázky je možné mrknout na novější počin projektu veganka . Videokuchařka má sic pár receptů, ale videa jsou příjemná a inspirativní. Na jejím sesterském projektu veganodaktyl lze nalézt opravdu slušně vypadající kuchařku – přehlednost, fešný design a popis receptů je odkazově pěkně provázán.

Pěkně rozvržená kuchařka členěná na kategorie jídel a štítky (druh potraviny, který je v receptu obsažen), dle kterých lze jídla vyhledávat je na serveru soucitně.

Veganské recepty lze také nalézti na stejnojmenné adrese veganske-recepty.

Další nově vznikající a pěkně strukturovanou kuchařkou je Bez krutosti.

Asi nejnovějším počinem je veganské kulinaření – videokuchařka od mladého veselého kolektivu. Doufáme, že se časem i zde recepty rozrostou.

Veganské recepty a také seznam prodejen a restaurací, kde se můžete najíst vegansky najdete na webu vegmania.

Další českou kouchařkou je karotka – občas nějaká fotečka a stručněji laděné recepty.

Je potřeba zmínit i vitariánskou kuchařku, která se zabývá syrovou stravou, ale není čistě veganská. !Pokud se objeví v receptech med, je potřeba konstatovat, že tato složka nemůže být označována za veganskou. A proto je tuto složku vždy možné nahradit rostlinným sladidlem (třtinová melasa, javorový sirup, agáve,…)! Rozdíl mezi vitariánstvím a RAW veganstvím si ozřejmíme někdy později.

Na receptech živé kuchyně na FB by již mohlo jít o čistě RAW veganskou stravu, ale nemůžeme jistě potvrdit.

Zahraničních kuchařek je jak veganských, tak RAW veganských nepřeberné množství. Zmíníme zde jen pár odkazů.

15000 veganských receptů najdete v databázi serveru vegweb.

http://veganyumyum.com/

 http://mouthwateringvegan.com/

http://vegandad.blogspot.com/

http://www.meatandeggfree.com/

RAW – http://www.therawchef.com/

 

Nenašli jste se? Rozjíždíte novou kuchařku? V tom případě nás neváhejte kontaktovat.