VeganFest2018

Brněnský VeganFest představuje další hosty

Vegan Fighter

V minulém článku jsme si řekli o prvních vystupujících, které přivítáme na našem festivalu. Jednalo se o Ivu Strnadovou, kterou můžete znát díky dokumentu “Cesta mléka”, dále známého českého aktivistu Michala Kolesára, Evu Linhartovou nebo lékařku MUDr. Radanu Dymáčkovou a farmaceutičku Mgr. Dagmar Štruncovou, které se budou věnovat veganské výživě. Moderované debaty budou tentokrát dvě: u první přivítáme několik zástupců největších aktivistických skupin v ČR a v druhé se naopak sejde trojice veganských vojáků, které si na paškál jako moderátor vezme Pavel Houdek. Workshop byl ohlášen zatím jen jeden a to vaření od brněnské skupiny Cocina Perdida.

Více detailů zde

Nicméně, pojďme k aktuálním jménům a podívejme co dalšího nás čeká hned první VeganFestovou sobotu. Budeme mít tu čest přivítat sportovce a sportovkyně z projektu Vegan Fighter. Připraví si pro nás přednášku s názvem „Bojujeme za zvířata – s čistou hlavou. Veganství a straight edge“. Jestli fighteři zůstanou jen u této přednášky, nebo nám předvedou i něco jiného se zatím necháme překvapit. Nicméně, už asi víte, kde byste měli být v sobotu třetího března od dvou hodin. 🙂

Vegan Fighter

A co například přednáška s názvem „Být veganem nestačí“? Tak přesně tu si pro nás připraví Salátové listy, zpravodajský server ze světa zvířat a životního prostředí. Tentokrát se dozvíme, čím bychom více mohli pomoci světu a zvířatům kromě přechodu na rostlinnou stravu.

Narazili jste jako vegani někdy na to, že jste si svůj světonázor museli obhajovat na místech, kde byste to opravdu nečekali? Měli jste někdy problém s veganským stravováním v nemocnici či ve škole? Možnosti obrany na tyto témata a mnohé další problémy související s veganstvím vám předloží jeden z našich pravidelných hostů JUDr. Jan Šťastný v přednášce s názvem “Veganský styl a právo”.

A co třeba další sport? I tento rok rádi přivítáme partičku z Vegan sport clubu za kterou stojí například i známý český aktivista Pavel Houdek. Co si pro nás VSC představí si zatím necháme pro sebe a proto pečlivě sledujte, s čím se za pár dní vytasíme v naší facebookové události.

Vegan Sport Club

Je libo další workshop? Dobře, vaření už máme, tak by to chtělo například kosmetiku. Tím pádem bychom i tento rok rádi přivítali Kosmetika hrou, která si pro nás připraví workshop výroby domácí drogerie do domácnosti. KH uvidíme v týdenním programu a tedy ve středu 7. 3. 2018 v prostorách Místogalerie na Skleněné louce. Den předtím, v úterý 6. 3. 2018, bude na tom samém místě předvádět svoji show i již zmíněná partička Cocina Perdida.

Pokud máte rádi hudbu a není vám proti srsti rap, tak vás rádi uvidíme na benefičním koncertu v pátek 2. 3. 2018 v brněnském klubu Vegalité. Tento koncert je z celého VeganFestového programu jako jediný placený a slouží mimo jiné i na to, aby nám pomohl zaplatit výdaje spojené s tímto festivalem, který je jinak zcela zadarmo a přístupný všem. A kdo na něm vlastně vystoupí? První domluvený je známý slovenský rapper Presento, který se ve svých skladbách nebojí postavit proti zneužívání zvířat a celkovému postavení majoritní společnosti vůči přírodě. Jako druhého jsme oslovili rappera Kolonu, kterého můžete z minulosti znát jako bývalého bubeníka známé veganské HC úderky Gattaca. Další interprety máme zatím v jednání.

Presento

Tímto ale nekončíme. Na VeganFestu se dočkáte řady dalších přednášek, workshopů nebo stánků s jídlem. Než zveřejníme článek s dalšími hosty, rádi bychom Vás požádali o sdílení toho článku, případně facebookové události, která by nám mohla pomoci rozšířit povědomí o této akci.

VeganFest je neziskový festival a každá přednáška, kterou můžete vidět, je zadarmo. Pokud se vám ovšem líbí, co děláme, a chtěli byste nás finančně podpořit, můžete přispět drobnou částkou na náš transparentní účet, který naleznete zde.

Tímto děkujeme všem, kteří nám s přípravou či propagací festivalu pomáhají, a také těm, kteří na festival dojdou a vezmou své kamarády nebo rodinu.

VeganFest

Facebooková událost

http://kolektivprozvirata.cz

Vegani v armádě nebo ve zdravotnictví? Brzy na VeganFestu v Brně!

Pomalu se nám blíží prosinec a my jsme se rozhodli, že bychom Vám rádi představili naše první potvrzené hosty, které rádi uvítáme již na sedmém ročníku našeho brněnského festivalu VeganFest.

Prvním hostem, kterého bychom rádi uvedli, je dokumentaristka Iva Strnadová, kterou můžete znát díky projektu Cestou mléka. Iva se nezabývá pouze problémem mléčného průmyslu, nýbrž také poukazuje na zřejmé nelogičnosti a tabu, které jsou spojené s kojením a otázkou, komu skutečně patří mateřské mléko. Iva se před rokem a půl stala středem pozornosti medií poté, co na veřejnosti nabízela ochutnávky lidského mateřského mléka. Dokument Cestou mléka si můžete poslechnout zde.

VF

Jedna část programu, na kterou se opravdu těšíme a kterou považujeme za originální a zajímavou, je moderovaná debata o veganství v české armádě. Na pódiu se objeví Radek Odvárka, kuchař a voják u hradní stráže, Ondřej Moc pracující v administrativní sekci Armády ČR a dříve v jednotce EB pozemních sil, a také voják Matěj Čeřovský, se kterým si můžete přečíst skvělý rozhovor ve čtvrtém čísle Vegazínu. A aby to nebylo málo, tak celou debatu bude moderovat známý český aktivista a provozovatel webu veganka.cz Pavel Houdek. Pokud Vám tedy nějaký chlap nebo žena říká, že správný voják by měl jíst maso, řekněte mu/jí, ať zajde na tuto přednášku!

AČR

Zajímalo by Vás, co si myslí vedoucí lůžkového oddělení Kliniky radiační onkologie o veganské výživě? To nám poví MUDr. Radana Dymáčková společně s magistrou farmacie Dagmar Štruncovou. Jestliže pro Vaše známé, rodinu a kamarády není argumentem nespočet článků a studií prokazujících prospěšnost rostlinné stravy, vezměte je s sebou na přednášku dvou vzdělaných odborníků z oblasti zdravotnictví.

po__ta_e_v_medic_n__ukl_daj__zobrazuj__analyzuj__a_51a5b45e8d

Chcete se dozvědět více o historii domestikace, jejím vlivu na zvířata a prostředí? Zajímá vás jak souvisí otroctví s dnešním chovem zvířat? O tom všem si budeme povídat na přednášce s názvem Domestikace a otroctví od Evy Linhartové. Eva je zároveň autorkou několika tématických knih a na VeganFestu ji neuvidíme poprve.

Dalším hostem, kterého na VeganFestu uvidíme již potřetí, bude známý aktivista a provozovatel přímých akcí Michal Kolesár. Minule si pro nás Michal připravil přednášku „Dopisy sobě a tobě“, aktuální přednáška ponese název „Ber slepici a běž“. Michala nepovažujeme za obyčejného hosta, který o právech zvířat „jen“ mluví. Je to především člověk, který je díky svým otevřeným záchranám skutečně realizoval v praxi, o čemž svědčí stovky zachráněných zvířat přímo z muk velkochovů. Michal se navíc svými akcemi nikdy netajil – naopak, vše včetně sebe samotného natáčel, vystupoval i ve veřejných mediích a nebál se pomáhat zvířatům i za cenu ruinovaní osobního života. I proto jsme velice rádi, že jej můžeme zase po roce přivítat na našem festivalu.

Michal

A protože nechceme, aby moderovaná diskuze veganů v armádě byla jedinou moderovanou debatou, tak jsme se rozhodli, že si pro Vás přichystáme další vystoupení, ve kterém se pro změnu objeví osobnosti z organizací, jako jsou 269, Kolektiv pro zvířata, Otevři oči nebo sami za sebe Pavel Houdek nebo například i Michal Kolesár. Ne každý má stejný pohled na to, jakým způsobem měnit svět k lepšímu, a proto si myslíme, že by tato debata mohla být opravdu zajímavá.

Sice si zakládáme na skutečnosti, že VeganFest je především o předávání informací, zároveň bychom ale měli ukázat i to, že veganství může být kulinářská záležitost a že se rozhodně nejedná o žádný asketismus, jako to spoustě lidem může připadat. Krom spousty stánků v hlavním víkendovém programu bychom Vás rádi opět pozvali na samostatný workshop od brněnské skupiny Cocina Perdida. CP jsme už dva předchozí ročníky přivítali v Místogalerii Skleněné louky a byla to rozhodně zábava. Věříme, že to letos to nebude jinak!

17758311_1615672611795496_320140176960932886_o (1)

Na VeganFestu se dočkáte řady dalších přednášek, workshopů nebo stánků s jídlem. Než zveřejníme článek s dalšími hosty, rádi bychom Vás požádali o sdílení toho článku, případně facebookové události, která by nám mohla pomoci rozšířit povědomí o této akci.

VeganFest je neziskový festival a každá přednáška, kterou můžete vidět, je zadarmo. Pokud se Vám ovšem líbí, co děláme, a chtěli byste nás finančně podpořit, můžete přispět drobnou částkou na náš transparentní účet, který naleznete zde.

Tímto děkujeme všem, kteří nám nějakým způsobem pomáhají, a také těm, kteří na festival dojdou a vezmou své kamarády nebo rodinu.

Facebooková událost

http://kolektivprozvirata.cz