Program VeganFest 2018

Vstup přes Café Práh.

Hlavní program bude probíhat během víkendů v prostoru velkého sálu Café Práh (bývalá Slévárna Vaňkovka – mapa), jen necelých 700m od hlavního nádraží (pěší trasa) a 100m od autobusového nádraží. Na místě najdete stánky s občerstvením, tričky a dalším oblečením, plackami a samozřejmě množstvím materiálů o veganství a právech zvířat.

Záznamy akcí se objeví po skončení festivalu na YouTube kanálu (jakmile dokončíme jejich zpracování). O zařazení jednotlivých témat budeme informovat jak zde, tak na Facebooku.


přednášky/diskuse koncerty sport workshopy gastronomie

 

2. března (Pá)

čas místo autor / účinkující téma / název
20:00 – 23:00 Vegalité Presento (hardcore vegan hip hop), Kolona (rap & beatbox), Dina songstress (acoustic) a DJ Rubenz „za pultem“ Benefiční koncert k zahájení VeganFestu 2018. Veškerý výtěžek jde na pokrytí nákladů festivalu. Vstupné 100,- Kč nebo víc. Událost na FB zde.

3. března (So)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:00 Café Práh Michal Kolesár Poslední veřejný workshop: Ber slepici a běž. Před více než deseti lety začal Michal Kolesár jezdit s tímto workshopem po zemích tuzemských i jindezemských. Mluví o tom, jak dělá průzkum terénu, jaké používá vybavení, jaké jsou nejčastější chyby apod. Na letošním VeganFestu bude poslední veřejná prezentace tohoto workshopu následovaná diskusí.
15:30 – 16:30 Café Práh Spolek Prales Dětem Jak převést etický životní způsob do praxe ochrany zvířat a divoké přírody. Přijďte se dozvědět víc o činnosti Spolku prales dětem, o ochraně divokých obyvatel indonéského pralesa i čištění oceánu. Popovídáme si o tom, jak dělat ze světa lepší místo k žití nejen odpovědnou spotřebou, ale taky přímou akcí.
17:00 – 18:30 Café Práh Pavel Houdek, Marek Voršilka, Silvestr Vandrovec Špaček (Otevři Oči), Vraťka Zibová (269 Life), Michal Kolesár (moderátorka Jitka Urbanová) Moderovaná beseda osobností veganského aktivismu. Beseda osobností stojících v pozadí českého úsilí za osvobození zvířat. Jak vnímají s odstupem času svoji letitou snahu o změnu, představují si veganskou budoucnost stejně a shodnou se na cestě k ní?
19:00 – 20:00 Café Práh Pavel Houdek Veganství prakticky. Na přednášce projdeme základy rostlinného stravování po výživové stránce. Seznámíme se základními zásadami vyvážené rostlinné stravy, povíme si o nejčastějších chybách ve skladbě rostlinného jídelníčku a jak se jim vyvarovat. Ve druhé části se podíváme na možné další kroky ve veganském životním stylu a také na odpovědi na vaše dotazy. Přednášet bude Pavel Houdek, který je veganem 18 let. Vede web veganka.cz a spoluzaložil Vegan sport club. Napsal e-book Veganství prakticky.
Občerstvení zajišťují: Kytky k sežrání, My raw, Ovegano a Vegetka
Dále se představí: benefiční bazárek pro Československý kastračný program, Spolek Prales Dětem, Kolektiv pro zvířata a Collective Collapse Clothing

4. března (Ne)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:30
Café Práh Vegan Fighter Veganství a straight edge + exhibice. Vegan Fighter crew se opět po roční pauze představí na VeganFestu. I tento rok nás čeká exhibice, která věříme, že jasně ukáže, že veganská strava je vhodná nejen pro běžný život, ale i ty nejnáročnější bojové sporty. Za VF Crew se na ní představí poprvé v Brně například Mistr ČR v MMA a thai boxu, dlouholetý vegan straight edge Pavel Salčák. Spojení veganství a straight edge, tedy života bez drog, cigaret nebo alkoholu, které přináší podle našich zkušenosti skutečnou svobodu, bude tématem vstupu po exhibici.
16:00 – 17:00 Café Práh Limity jsme my Limity jsme my + Klimakemp. Klimatická změna je jednou z příčin vymírání živočichů na planetě zemi. Masný průmysl patří spolu s dopravou k největším zdrojům oxidu uhličitého, hned po energetice. Boj za klimatickou spravedlnost je i snahou o osvobození zvířat a zajištění podmínek, ve kterých mohou v klidu přežívat ve vzájemném respektu s lidmi.
17:30 – 18:30 Café Práh Ondřej Plachý Politika a veganství. S narůstajícím počtem lidí hlásících se k etickému stravování (vegani, vegetariáni, reduktariáni) dochází ke dvěma trendům, které nejdou ruku v ruce. Na jedné straně můžeme pozorovat obrovské investice do veganské kosmetiky, jídla a dalších produktů. Na straně druhé se tento trend neodráží v politické reprezentaci veganství. Jaké jsou vyhlídky veganské politiky a v čem spočívají největší výzvy pro současnou generaci aktivistek? Tato témata přiblíží Ondřej Plachý, organizátor Veggie Festu v Olomouci, člen Strany zelených a člen Platformy pro udržitelný rozvoj a etiku.
Občerstvení zajišťuje: Jitrocel, Kytky k sežrání a Vegetka
Dále se představí: benefiční bazárek pro Československý kastračný program, Limity jsme my, Kolektiv pro zvířata a Collective Collapse Clothing

6. března (Út)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 Místogalerie na Skleněné louce Cocina Perdida Workshop vaření. Bezodpadová výroba rostlinného mléka. Na místě si ukážeme jak vyrábět rostlinné mléko a přitom udělat karbanátky nebo zeleninový bujón z „odpadu“, který vznikne při výrobě mléka. Dále se například podiváme na výrobu veganského bešamelu. Událost na FB zde.

7. března (St)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 Místogalerie na Skleněné louce Kosmetika hrou Workshop výroby domácí drogerie. V rámci workshopu budeme vyrábět domácí drogerii – téměř veškerou drogerii, kterou můžete koupit v obchodech, si totižto můžete hravě sami vyrobit a navíc bez zbytečných syntetických vycpávek (a veganskou!). Během workshopu si představíme základní suroviny pro úklid domácnosti a probereme některé tipy a triky a hlavně budeme vyrábět – tentokrát prací prášek, aviváž, univerzální čistič a dezinfekční sprej do domácnosti. Událost na FB zde.

8. března (Čt)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 20:00 My Kitchen My Kitchen Workshop raw vaření. Pojďte se společně ponořit do říše semínek a oříšků a rozmazlovat své chuťové pohárky neobyčejnými zážitky ve zdravém stylu. Vyrobíme a si oříšková mléka, vyrobíme si z nich superpotravinová smoothie, uděláme si semínkové pomazánky, přípravu na raw krekry a předvedeme vám, jak připravit zajímavé raw pohoštění ve stylu chlebíčků a jednohubek. Přjďte s námi posdílet vaše receptíky a tipy na raw pohoštění. Událost na FB zde.

9. března (Pá)

čas místo autor / účinkující téma / název
18:00 – 22:00
Bajkazyl Veganský společenský večer (VSV) Pochlubte se svým kulinářským uměním, poznejte nové lidi a ochutnejte i jejich veganská jídla. Akce má tradičně a přirozeně formát nejen degustace jídla a výměny receptů, ale i potkání se s přáteli a známými, seznámování se s lidmi podobné i nepodobné filosofie. I nevegani jsou na akci samozřejmě vítáni. Událost na FB zde.

10. března (So)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:30
Café Práh MUDr. Radana Dymáčková a Mgr. Dagmar Štruncová Veganství a zdravotní hlediska aneb výhody rostlinné stravy. V této přednášce se budeme zabývat veganstvím z hlediska výživy. Budeme se snažit poskytnout argumenty pro veganství jako zdravý způsob stravování. Věnovat se budeme veganství i z hlediska prevence chorob a jejich léčby.
16:00 – 17:00 Café Práh Eva Linhartová Domestikace a otroctví. Chcete se dozvědět více o historii domestikace, jejím vlivu na zvířata a prostředí? Zajímá vás jak souvisí otroctví s dnešním chovem zvířat? O tom všem si budeme povídat na této přednášce.
17:30 – 18:30 Café Práh JUDr. Jan Šťastný Veganský životní styl a právo. Na jaké problémy můžete jako vegani a vegetariáni narazit, jak je řešit a jak se dá bránit.
19:00 – 20:00 Café Práh Lukáš a Michaela Vincourovi Od veganství k Tenkrát Světu. Cesta k soucitnému životu, až po napsání první pro-veganské pohádky Tenkrát Svět.
Občerstvení zajišťují: Jezinky z bezinky, My Kitchen a Nebeské dortíčky
Dále se představí: benefiční bazárek pro Československý kastračný program, Tenkrát svět, Útulek Tibet, Kolektiv pro zvířata a Collective Collapse Clothing

11. března (Ne)

čas místo autor / účinkující téma / název
14:00 – 15:00
Café Práh Radek Odvárka, Ondřej Moc a Matěj Čeřovský (moderátor Pavel Houdek) Veganství v armádě?! (debata) Veganský životní styl zasahuje stále větší část společnosti a proniká i do segmentů, kde bychom to možná nečekali. Křiklavým příkladem je armáda. Voják a vegan je kombinace, která k sobě minimálně na první pohled dobře nejde. Nicméně, například v Izraeli si vegané v armádě vymohli nejen rostlinné stravování, ale i výstroj, která je v souladu s veganskou etikou. Jak je na to veganství v armádě v Čechách? Může v našich podmínkách fungovat voják-vegan? A je vůbec veganství s armádou jako institucí slučitelné na filozofické rovině? O těchto a dalších otázkách s vámi budou diskutovat vegané z řad Armády ČR.
15:30 – 16:30 Café Práh Iva Strnadová Cestou mléka. Jakou cenu platí dobytek za to, že pijeme jeho mateřské mléko.
17:00 – 18:30 Café Práh Vegan Sport Club My z Vegan sport clubu aneb přidej se k nám. Představíme vám naše činnosti, cíle a poradíme vám, jakým způsobem se může každý z vás zapojit a stát se našim členem/členkou. Pořádáme pravidelné tréninky, přednášky, exhibice, výlety, brigády a také jediný veganský sportovní kemp v ČR. Seznamte se s našimi aktivitami a přidejte se k tomu, co je vám blízké. Protože pokud chceme změnit svět, musíme se spojit. Prezentovat se budou vegani a veganky z Brna, Prahy a dalších měst a představovat svoje osobní zapojení do našeho projektu, který se zabývá šířením myšlenky veganství skrz sport a sportovní aktivity. Součástí prezentace bude exhibice freestyle fotbalu a dostatek času na všechny vaše dotazy.
Občerstvení zajišťují: Fryends a Živá zahrada
Dále se představí: Kolektiv pro zvířata a Collective Collapse Clothing
Celodenní benefiční tetování: Jakub Jan Slováček, Sirius Ink, Get Fat Ink by Peco, Jen Sen Tattoo. Událost na FB zde.

Program letošního ročníku ještě nebyl uzavřen – stále budou probíhat změny a upřesnění.